10 maart 2017

Han Busker gekozen tot nieuwe voorzitter FNV

Han Busker is gekozen tot nieuwe voorzitter van de FNV. In een ledenraadpleging werd zijn voordracht door 97 procent van de deelnemers gesteund – in totaal bijna 75.000 leden. Het Ledenparlement – het hoogste orgaan van de FNV – bekrachtigde deze uitkomst vandaag in Amsterdam.

In het verleden waren het maar een paar honderd FNV’ers die konden meebeslissen over de voorzitter, nu kunnen alle leden hun stem laten horen. In totaal maakten 81.832 leden daar gebruik van. De nieuwe voorzitter is gekozen voor de periode 2017-2021.

Busker: ‘Ik ben blij met de steun van de leden. De komende jaren moet er veel gebeuren. Het is de tijd van de FNV. Er valt veel te winnen voor de vakbond. Ik wil dat werkenden weer schitteren en trots zijn op hun vakmanschap, dat mensen op een gezonde manier tot hun pensioen kunnen werken, er genoeg koopkracht is voor mensen die werken, willen werken en gewerkt hebben. Met meer dan een miljoen FNV-leden wil ik voor goede sociale zekerheid en echte banen knokken.’

Vakbondsverleden
Han Busker begon zijn loopbaan bij de Koninklijke Marechaussee. Op zijn 26-ste ging hij werken bij de gemeentepolitie Amsterdam en later op Schiphol. Vanaf 2000 was hij acht jaar lang voorzitter van de Marechausseevereniging. In 2008 werd hij voorzitter van de Nederlandse Politiebond. In die functie leidde hij in 2015 de langste reeks politieacties in de geschiedenis, met als resultaat ruim vijf procent loonsverhoging. Sinds 2016 zit Busker in het dagelijks bestuur van de FNV. ‘Ik werd meteen lid van de vakbond toen ik bij de KMar begon. Ik heb al snel geleerd dat je zonder bond niets voor elkaar krijgt. Het is belangrijk dat méér mensen daarvan doordrongen zijn.’

Tweede Kamerverkiezingen
Bij zijn installatie deed Busker een oproep aan de FNV-leden om op 15 maart te kiezen voor echte banen. ‘Laat je niet misleiden. Veel politici willen elke dag scoren met mooie praatjes in talkshows. Maar als je goed kijkt, leiden hun plannen alleen maar tot onzekerheid. Over hun verborgen boodschap hoor je ze niet. Partijen aan de rechterkant willen dat de flex nog verder doorslaat, richten hun pijlen op het CAO-bestel, op de vakantietoeslag van mensen in de bijstand, en willen verslechteringen van de pensioenen. De gevolgen zijn enorm. Je ziet nu al dat er veel kinderen in armoede opgroeien door het toenemend aantal pulpbanen. Belangrijk dus dat mensen zich informeren.’

Zaterdag gaat Han Busker naar Dordrecht, waar hij een nieuw vakbondshuis opent. De FNV is met 35 vakbondshuizen in het land daar waar het gebeurt. Leden kunnen er terecht voor advies, bijeenkomsten en voorbereiden van acties.

Op 11 mei kiest de FNV tijdens zijn vierjaarlijkse congres (dit keer in Papendal) een nieuw bestuur. Dan zal het Ledenparlement zich ook buigen over de koers die de bond de komende jaren zal varen.